Ájurvéda, je věda o životě. Ájur v sánskrtu znamená život a véda vědu. Ájurvéda je systém alternativní a komplementární medicíny a je považována za nejstarší systém péče o zdraví. Je to věda, zabývající se  tím, jak prožít život v radosti a ve zdraví. Může sloužit jako prevence, ale hlavně je tu proto, aby dokázala upravit Vaše životní návyky a ke zdraví Vás dovedla.

 

Ájurvéda neexperimentuje, ájurvéda zná a ví. Obsahuje šestnáct oborů, například farmakologii, psychiatrii, toxikologii, pediatrii, gynekologii, chirurgii a další. Přesto se její pohled na člověka nedělí, ale je celostní. Bere v potaz vše. Proto je diagnostika tak přesná. Za nejdůležitější věc v porovnání s klasickou medicínou považujeme to, že ájurvéda nepotlačuje příznaky nemoci, ale odstraňuje její příčinu! Proto je v Americe i jiných zemích stále více využívána ve spojení s klasickou medicínou. Všichni jsme lidské bytosti, ale přesto jsme tak rozdílní. Máme jinou stavbu těla, jinou tvář, jiné chování, jiné zájmy, jiný životní styl, jiné radosti, jiné smutky.... Proto ájurvéda přistupuje ke každému individuálně a dokáže ušít ozdravný program každému na míru. Rozhodně nelze očekávat žádné univerzální vzorce pro všechny. Neočekávejte ani to, že ájurvéda funguje jako pilulka nebo injekce. Ájurvéda doporučuje, ale nepřikazuje. Je tu pro toho, kdo má zájem aktivně se podílet na svém zdraví! Nejlepší výsledky se dostaví v kombinaci s Vaším aktivním přístupem.

 

Ájurvéda má kořeny v Indii a u nás v Čechách do nášeho týmu zapustil její kořeny Dr. Govind Sahai Rajpoot, PhD. Díky Dr. Govindovi se k nám ájurvédské vědomosti nedostávají přes někdy trochu zkreslené  překlady ze sánskrtu do angličtiny a z angličtiny do češtiny, ale přímo. Také díky němu vzniká skvělý projekt překladu a výkladu nejstaršího dochovaného ájurvédského textu Čaraka-samhitá, který byl sestaven přibližně roku 400 n. l. Tento překlad a výklad stále probíhá a lze ho najít on-line na internetových stránkách www.ayurveda-online.net.